Yhteisluominen
STEMin tulevaisuus
UnCommission-prosessi loi ihmisille useita tapoja tarjota ainutlaatuisia näkökulmiaan ja lahjojaan STEM-oppimisen tulevaisuuden tunnistamiseen.
Tarinankertojat ovat unCommissionin ytimessä, ja he jakavat rohkeasti todellisia kokemuksiaan STEM-oppimisesta paljastaakseen tärkeimmät STEM-koulutukseen liittyvät teemat ja mallit. Pääasiassa mustien, latinalaisten ja alkuperäiskansojen yhteisöistä peräisin olevat tarinankertojat kutsuttiin jakamaan kokemuksensa.
Kiitämme seuraavia osallistuvia organisaatioita ja henkilöitä, jotka ovat auttaneet keräämään ja kunnioittamaan näitä tarinoita ja ymmärtämään kaikkea, mitä tarinankertojat ovat jakaneet:
Huomautus: Yksilöiden kuuluvuus on lueteltu vain tunnistamista varten. Organisaatioiden nimet edustavat organisaation kirjautumista.
*komission perustajajäsen
Ankkurit
Yhteisöpohjaiset organisaatiot tai henkilöt, jotka ovat luoneet luotettavia suhteita nuoriin ja/tai opettajiin, erityisesti niihin, jotka ovat kauimpana STEM-aloilla osallistumisesta, erityisesti mustien, latinalaisten ja intiaanien yhteisöihin. Ankkurit isännöivät tarinankerrontamahdollisuuksia 13–29-vuotiaille ihmisille organisaatiossaan tai yhteisössään.
Saavutus ensin*
Leppä Graduate School of Education*
Amerikan opettajien liitto*
Arizonan tiedekeskus*
Koota
Auberle
Bagdadin lukio*
BOOM
Kalifornian tiedeakatemia*
Kalifornian osavaltion yliopisto*
Carnegie Mellon University / Girls of Steel
Charlotte-Mecklenburgin koulut*
Kompassi Nuorisokeskus*
Kokoushuone
DIVAS sosiaalista oikeudenmukaisuutta varten
DSST:n julkiset koulut
North Carolina School of Science and Mathematics
Tutki!*
Galileo STEM -akatemia
Partiotytöt Suur -Atlantasta
Illinois Science & Technology Coalition*
Illinoisin osavaltion opetuslautakunta
Intrepid Sea, Air & Space Museum*
Vain yhtälöt
Lawrence Hall of Science
Lukutaitokumppanit
Johdon johtajuus huomiselle
Manchesterin käsityöläisten kilta
Miljoona naisten mentoria-SC*
Tieteen ja teollisuuden museo*
Kansallinen naisten ja tietotekniikan keskus
New Yorkin tiedeakatemia*
New Yorkin opetusministeriö*
New York Hall of Science*
Hanke Invent
Remake Learning*
Etelä -Carolinan matematiikan ja luonnontieteiden koalitio*
STEM -ekosysteemit
varsi
Mustan kouluttajan kehittämiskeskus*
Randolph Countyn unelmakeskus
UTeach -instituutti
Thinking Media – Learning Blade*
Tämän päivän oppilaat huomisen opettajat
Tulsa Regional STEM Alliance*
Yhdysvaltain energiaministeriö*
Youth Code Jam*
Nuorten työllisyysakatemia
Y Äänestä NY: tä
Amanda Antico, tule mukaan peliin*
Douglas Hodum, Mt. Bluen alueellinen koulupiiri
Kyla BradyLong, Maria Carrillon lukio*
Maria McClain, Antiokian yhdistynyt koulupiiri
Rhea Wachoo, Osbourn Park High School*
Vickei Hrdina, koulutuspalvelupiiri 112
Katso koko lista >>
Sillat
Yksilöt tai organisaatiot, joilla on yhteyksiä yhteen tai useampaan ankkuriin, jotka auttoivat löytämään ja kutsumaan tarinankertojia. Bridgers otti yhteyttä mahdollisiin ankkureihin, joiden kanssa heillä on luottamukseen perustuvat suhteet, ja kutsui heidät liittymään epäkomissioon.
Alfred P.Sloanin säätiö*
Battelle*
Parempi Kysymys
Kalifornian tiedeakatemia*
Carnegie Science Center*
Charles A. Dana Center Texasin yliopistossa Austinissa
Charlotte-Mecklenburgin koulut*
Digitaalinen lupaus*
Edvotek
ExpandEd -koulut*
sytytetään
Vain yhtälöt
Kansas Cityn opettajaresidenssi*
LabXchange*
Matematiikan opettajien kansallinen neuvosto*
Kansallinen matematiikan ja tieteen aloite*
National Oceanic and Atmospheric Administration*
New Yorkin tiedeakatemia*
NYC Science Research Mentoring Consortium
Overdeck Family Foundation*
Remake Learning*
KouluSmartKC
Etelä -Carolinan matematiikan ja luonnontieteiden koalitio*
STEM -rahoittajien verkosto*
STEMopettajatNYC*
TD Williamson*
Opeta Amerikalle*
Mustan kouluttajan kehittämiskeskus*
Phoenixin sinfonia*
Thinking Media – Learning Blade*
Tulsa Regional STEM Alliance*
Yhdysvaltain energiaministeriö*
Kalifornian yliopisto, Santa Barbara*
Vancouverin julkiset koulut
Kinkini Banerjee, Chan Zuckerberg -aloite*
Diane Bellis, Tiede / ympäristöyhdistys*
Patti Curtis, Robert Noyce/Ellen Lettvin STEM-kouluttaja, Yhdysvaltain opetusministeriö
Michael Guarraia*
Ryan Kelsey, Marklen säätiö*
Grace Kim, GKC*
Meg Long
Heidi Ragsdale, STEMisMyFuture*
Kristen Record, Stratfordin julkiset koulut*
Meg Richard, Kansasin osavaltion opetusministeriö*
Donna Riordan, Washingtonin osavaltion tiedeakatemia
Joshua Taton, Philadelphian alueen matematiikan opettajien piiri*
Rhea Wachoo, Osbourn Park High School*
Katso koko lista >>
Kuuntelijat / mestarit
STEM-asiantuntijat, julkkikset, kouluttajat ja muut vaikuttajat, jotka todistivat, kunnioittivat ja vahvistivat unCommissionin kautta kohotettuja ääniä. Jokainen tarinankertoja yhdistettiin kuuntelijan/mestarien kanssa, joka kuunteli ja kunnioitti tarinankertojaa.
Tohtori John B. King Jr., Yhdysvaltojen 10. opetusministeri
& The Education Trust
Alfred P.Sloanin säätiö*
Arizonan tiedeopettajien yhdistys*
Bagdadin lukio*
Sininen koulu
Carnegie Science Center*
CDE -säätiö*
Lasten ja teknologian keskus*
Kansalaisten koulut
CME Group -säätiö*
Coconinon lukio*
Dell Technologies*
Fort Hays State University*
Galileo STEM -akatemia
Koulutuksen apurahoja*
LabXchange*
Tee musiikkilasku
Ammattimaisten opetusstandardien kansallinen lautakunta*
National Geographic Education -ohjelma*
National Oceanic and Atmospheric Administration*
New Yorkin tiedeakatemia*
Orting -lukio*
Opeta*
Pivot -oppiminen*
KouluSmartKC
Etelä -Carolinan matematiikan ja luonnontieteiden koalitio*
STEM -rahoittajien verkosto*
STEMopettajatNYC*
TD Williamson*
Opeta Amerikalle*
Mustan kouluttajan kehittämiskeskus*
Koulutus Trust
Learning Agency, LLC*
Patrick J. McGovern -säätiö
Pinkertonin säätiö*
UTeach -instituutti*
Thinking Media – Learning Blade*
Tulsa Regional STEM Alliance*
Yhdysvaltain energiaministeriö*
Kalifornian yliopisto, Santa Barbara*
Coloradon yliopisto, Colorado Springs*
Illinoisin yliopisto Urbana-Champaign*
Vancouverin julkiset koulut
Billy Almon
Svea Anderson, Tanque Verden yhdistetty koulupiiri*
Tamar Avineri, North Carolina School of Science and Mathematics*
Carly Baldwin, Boyd Countyn julkiset koulut*
Kinkini Banerjee, Chan Zuckerberg -aloite*
Meghan Browne, Sterling Talent Solutions*
Margaret (Peg) Cagle, LAUSD*
An-Me Chung
Cecilia Conrad, John D. ja Catherine T. MacArthur Foundation
Patti Curtis, Robert Noyce/Ellen Lettvin STEM-kouluttaja, Yhdysvaltain opetusministeriö*
Sergio de Alba, RM Miano Elementary*
David Ehrlichman, Converge
Ruthe Farmer, Last Mile Education Fund*
Mo Fong, Google
Xochitl Garcia, Science Friday Initiative*
Andrés Henríquez, Education Development Center, Inc.
Douglas Hodum, Mt. Blue High School*
Louise Langheier, Peer Health Exchange
Loi An Le
Olivia Leland, Co-Impact
Lillian Liang, PCLB -säätiö*
Justine Lucas, Clara Lionelin säätiö
Edwin Macaria, Dalberg Advisors
Anu Malipatil, Overdeck Family Foundation*
Susan Marks, Urban Schools Human Capital Academy*
Anne McHugh, Portlandin julkiset koulut*
Emily Oster, Brownin yliopisto
Christina Peña-Brower, AB Partners
Sonya Pryor Jones*
Kristen Record, Stratfordin julkiset koulut*
Meg Richard, Kansasin osavaltion opetusministeriö*
Sarah Rivera, Mayfield Cityn koulupiiri*
Jessica Ross, Midwood High School*
Nicole Sarty, Länsi-Adan koulupiiri
Ellen Sherratt, Opettajan palkkaprojekti*
Jennifer Smith, Illinoisin virtuaalikoulu
Sandy Speicher, IDEO Teachers Guild
Toni Stith, Reach Cyber Charter School
Joshua Taton, Philadelphian alueen matematiikan opettajien piiri*
Jessica Thompson, Washingtonin yliopiston koulutusopisto*
John Urschel, MIT*
Gideon Weinstein, Western Governors University*
Ted Wells, STEMConnector
Bob Wise, Alliance for Excellent Education
Evan Wolfson, Vapaus mennä naimisiin
Katso koko lista >>
Yhteisön tiedotusjohtajat
Nuoret yksilöt, usein itse tarinankertojat, joilla on hyvät yhteydet muihin nuoriin yhteisöissään, jotka levittävät sanaa epäkomissiosta
Allegra Mangione
Anthony Arenas
Brianna Nez
Camille Edwards
Casey Fessler
Danielle Sampson
Deena Porter
Derrick Espadas
Destiny Pearson
Eulalia Zhumi
Fabiola Cuevas Flores
Henrietta Denise Ssettimba
Jenna Templeton
Kaitlyn Varela
Kendra Hale
Kenny Andejeski
Leah Marche (osavaltio)
Liv Newkirk
Lynnette Barton
Megan Leider
N. Akita Felix
Samantha Merkle
Sesha Woodard
Sheneika Simmons
Shreya Gundam
Valamere Mikler
Will Moore
Katso koko lista >>
100Kin10 unCommission Advisory Group
Politiikan asiantuntijat ovat vastuussa tarinoista syntyneiden oivallusten kääntämisestä ohjaavaksi viitekehykseksi, josta 100Kin10 kehitti toimintavalmiita ideoita STEM-oppimisen tulevaisuuden tavoitteeksi.
Tamara Bertrand Jones, Floridan osavaltion yliopisto
Kayla Davis, AAAS:n tiede- ja teknologiapolitiikan stipendiaatti
Karen Gant, Miami-Dade County Public Schools
Leton Hall, maisteritieteiden opettaja, Math for America, Bronx, NY
Tia C. Madkins, Texasin yliopisto Austinissa
Gloria Peyreyra-Robertson, Washingtonin ala-aste
Jose Rivas, Lennox Mathematics Science and
Tekniikan akatemia
Francis Vigil, National Indian Education Association
Saroja Warner, LänsiToim
Wesley Williams II, NORC Chicagon yliopistossa
Katso koko lista >>
rahoittajat
Kiitämme seuraavia rahoittajia anteliaasti tukemasta komission työtä: